Träff med läkarstudenter i Jönköping, Kalmar, Linköping & Norrköping
Vill du bidra med dina kunskaper och erfarenheter om att leva med sällsynt diagnos?
Centrum för sällsynta diagnoser sydöst anordnar återigen en sällsynt dag på Läkarprogrammets termin 6. Syftet med dagen är att läkarstudenterna ska få insyn i den stora variationen av sällsynta diagnoser, vägen till diagnos, vardagen med sällsynt diagnos samt de sällsyntas dilemma. Upplägget sker i form av ”speed-dejting” där du kommer att få träffa fem olika grupper (3-4 studenter) med 12-15 minuter avsatt för varje grupp.
Gäller både dig som patient eller anhörig.
När du skickar ditt svar uppge vilken ort du vill delta på.
Utskicket går till många, först till kvarn gäller för att delta. När vi fyllt kvoten upprättas reservlistor. Alla som tackar ja får svar om att man får delta eller bli reserv.
| När: | 19 maj 2026 |
| Tid: | 13.00-15.30 |
| Plats: | Sjukhusområdet på Universitetssjukhuset Linköping,Vrinnevisjukhuset Norrköping, Länssjukhuset Ryhov Jönköpingoch Kalmar Länssjukhus(Välj den ort som passar dig bäst) |
Hör av dig till styrelsen för mer information på info@iktyos.se

